Sneeuw en ijs

Gepubliceerd op 24 februari 2025 om 09:31

Een creatief onderzoek samen met de natuur. 

Deze blog gaat over sneeuw en ijs.  Koude winterse structuren waar ik enthousiast van word! 

 

Tijdens het schrijven van deze blog is het weer plotseling omgeslagen: de eerste citroenvlinder van het seizoen vliegt langs en de was hangt buiten in het zonnetje te drogen. Mijn zoon steekt zijn hoofd buiten de deur en merkt op dat alle sneeuw wel heel snel verdwenen is uit de tuin. 

 

In een enkele dag is het seizoen gekanteld van winter naar lente. 

 

Maar de afgelopen weken heb ik ontzettend genoten van het winterse weer. De sneeuw, de heldere koude dagen en de prachtige kunstwerken die het ijs vormt op het glas, de auto of het water. 

 

Ze vormen een enorme inspiratiebron voor mij om vast te leggen, na te schilderen of mee samen te werken! 

Sneeuw 

Begin november viel de eerste sneeuw,  die heb ik vastgelegd in de aquarelverf. Toen heb ik mezelf voorgenomen om iedere sneeuwbui vast te leggen in aquarelverf en te kijken of er verschillen zijn. Een creatief onderzoek naar sneeuw.

 

En verschillen zijn er inderdaad! Het is zo leuk om te zien dat het verschillende karakter van iedere sneeuwbui goed terug te zien zijn in de aquarelverf.

 

Het enige dat ik doe is sneeuwvlokken laten vallen in vochtige aquarelverf. In de tweede video hieronder kan je zien hoe dat gaat. 

 

De eerste sneeuw van dit seizoen viel in november. Dat was hele natte sneeuw in dat kan je goed terug zien. Het is de eerste aquarel van links.  Daarna volgen droge poeder sneeuw, mooie plak sneeuw en hele fijne kleine sneeuw/ijskristallen. 

 

Sneeuw vastleggen. 

Wil jij ook sneeuw vastleggen? De winter kan de komende weken nog best een paar speldenprikken uitdelen. Ook in maart kan het best wel gaan sneeuwen . 

Dat is echt super makkelijk!

  • Maak met waterverf een donkere achtergrond op aquarelpapier.
  • Loop, terwijl de verf nog vochtig is maar niet super nat, naar buiten en laat er een paar vlokken op dwarrelen. (Teveel vlokken maakt al snel een natte bende) .
  • Ga naar binnen en laat het drogen!
  • Zet er een datum, plaats en temperatuur bij.

Samen

Tijdens de eerste natuurjournal workshop van 2025 ( ism Staatsbosbeheer Drents-Friese  Wold ). Hadden we het geluk dat we met z'n allen sneeuw konden vastleggen.

Het was fantastisch om te zien hoe fanatiek iedereen aan de slag ging met het maken van een aquarel achtergrond en vervolgens naar buiten rende om er sneeuw in te vangen. Hieronder een aantal foto's daarvan. 

Naar aanleiding van mijn facebookpost over het zelf vastleggen van sneeuw in aquarelverf kreeg ik leuke enthousiaste reacties van mensen die zelf thuis ook aan de slag waren geweest en helemaal blij werden van co-creëren met de sneeuw! 

 

Het is zo leuk om het enthousiasme te delen en te zien hoe anderen sneeuw hebben vastgelegd. Ik zeg op mijn natuurjournal workshops altijd: Samen ervaar, geniet en ontdek je nog meer! 

 

Boven Ria Grimberg 

Rechts Joke de Jong -Oosterloo

Gea Bos 

IJs

Ik ben gefascineerd door de structuren die het groeiende ijs creëert op water maar ook op ramen en auto's. Dat is kunst. 

 

Ik probeer die structuren ieder winter weer vast te leggen met aquarelverf en hun schoonheid te vangen.  De foto helemaal aan het begin van deze blog en de foto hieronder zijn daar voorbeelden van. 

 

De structuren van het ijs schets ik vaak ter plekke met potlood. Maar omdat ik snel koude handen krijg, waterverf bevriest en de patronen vaak zo ingewikkeld zijn om snel te schetsen moet ik ze binnen verder uitwerken aan de hand van foto's. 

 

Omdat ik het liefste buiten werk in en met de natuur ging ik opzoek naar een mogelijkheid om sneller ijs te kunnen schetsen. 

Buiten

Omdat ik het liefste buiten werk in en met de natuur , ging ik opzoek naar een mogelijkheid om sneller ijs te kunnen schetsen. 

Ik heb dat geprobeerd met getint papier. Dit was kraftpapier maar het kan met iedere soort donkerder gekleurd papier. 

Ik heb een wit potlood meegenomen en een wit waskrijtje. 

 

Toen ben ik buiten opzoek gegaan naar ijsstructuren op bevroren plassen water.

 

Met het witte krijtje/potlood kon ik direct de structuren op papier zetten en er met weinig moeite wat accenten aangeven. Zonder rekening te hoeven houden met het uitsparen van witruimte en het bevriezen van verf. Dit is allebeide het geval bij aquarelverf. 

 

Vooral het dikke krijt werkte goed in combinatie met dikke handschoenen aan! 

IJs structuren van Joke de Jong-Oosterloo

Via Facebook deelde Joke-de Jong Oosterloo een afbeelding met mij van waterverf die ze s nachts buiten had laten bevriezen. 

 

Dit vind ik een geweldig idee en natuurlijk een mooie samenwerking met de natuur. 

Het papier met de natte verf moest s' avonds buiten worden neergelegd en de volgende dag weer worden opgehaald. Als het goed is maakt het ijs structuren in de verf. 

 

Links in de afbeelding van Joke is dit prachtig te zien. In de door gemaakte afbeelding  is het ijspatroon veel subtieler en slechter te zien. 

Bij nieuwe vorst ga ik dit zeker nog eens proberen. 

Bedankt voor het idee Joke! 

IJsstructuren door mijzelf. 

Reactie plaatsen

Reacties

Er zijn geen reacties geplaatst.